Z6_PPGAHG80090170QD7IJG2QUDJ0
Z7_PPGAHG80090170QD7IJG2QUDJ7

КНИГА НА НЕЗАБРАВЕНИТЕ КОЛЕДНИ И НОВОГОДИШНИ ЯСТИЯ ОТ ЗЛАТАРИШКИЯ КРАЙ

Дата на публикуване: 22.12.2022
Последна актуализация: 26.06.2023

 

Незабравените коледни и новогодишни ястия в Златаришкия край

            В края на годината, когато денят е най – малък, но според поговорката „започва да расте колкото едно просено зърно“, българите празнуват разбуждащата  се природа. По традиция в тези дни се благодари на старата, вече отиваща си година, раждат се надежди и се отправят молитви  новата да дойде още по–щедра, по –успешна и по–плодородна. Този период  е свързан  с вълнуващата и дългоочаквана  Коледа, любима и на децата и на порасналите им родители.

             Името Коледа произлиза от латинската дума “kalendae”, с който римляните  означавали първия ден на всеки месец. Наименованието навлязло в езика на древните българи, които започнали да наричат така периода, в който през зимата се ражда новото слънце. По – късно народните обичаи се вплели в християнския празник,  на който се чества Рождество Христово.

Как празнуваме ние, българите,  и кои са позабравените  ни  традиции, незабравимите ястия ще ви разкажем сега…

            Бъдни вечер /Малка Коледа, Кадена или Рождествена вечер/ се празнува на 24 декември. В българската обредна традиция Бъдни вечер е обогатена с множество ритуали, които изразяват благодарност към старата година и молба за здраве и плодородие през следващата. Вместо магически бъдник съвременното семейство избира коледно дърво – елха. Струва ни се, че колкото е по-богата и красива нашата елха, толкова по –успешна ще ни е годината.

Народната мъдрост повелява:

След като се седне на трапезата на Бъдни вечер, никой не трябва да става. Само на стопанина му е позволено, но трябва да върви приведен, за да са тежки житните класове. Най-възрастният представител от рода прекадява с тамян трапезата и къщата и прочита молитва. При разчупване на обредния хляб първото парче се оставя за Бог и починалите, после за къщата, а следващите се раздават на всеки член от семейството според възрастта, както и на домашните животни. Всеки трябва да счупи и по един орех, за да види какъв ще му е късметът. След приключване на вечерята трапезата се оставя неприбрана, за да може Бог да дойде и да вечеря.

Празничната трапеза:

   Нечетен брой ястия и храни / 7,9,11/ - питка с паричка, орехови ядки с чесън и мед, зелева чорба с праз, сарми с кисело зеле и ориз,постни – лозови,  яхния с маслини, зрял боб, сухи чушки с булгур, ориз или зрял боб, тиквеник или варена тиква, варено жито, ошав, мед, лук, чесън,туршия и др.

След полунощ всички са в очакване на коледарите с песен на уста:

Стани ми, стани, нине, нине, господине…

 

Б Ъ Д Н И  В Е Ч Е Р

Избрани рецепти:

Содена питка с паричка

 

Необходими продукти: 300 мл топла вода, 1 ч. л. сол, 1 ч. захар, 3 с. л. зехтин, 3 с. л лимонов сок, 1 ч. л. хлебна сода, 500гр. брашно.

Начин на приготвяне: Содата се гаси с лимоновия сок и се слага във водата. Добавя се сол, захар. Към течността се прибавя лъжица по лъжица пресятото брашно и се бърка до отделяне от съда. Месене върху плота с добавяне на малко брашно до меко тесто. Отделете тесто за декорация, останалото оформете като питка и поставете добре измитата паричка в него. Тестото за декорация трябва да е по – твърдо омесено и оформете елементи по желание. Поставете питката в тава, намазана със зехтин, фигурките залепват, ако питката се напръска с вода. Намажете фигурките със зехтин и сложете питката във фурната до готов вид, а когато е изпечена се напръсква с вода и се завива с кърпа.

                                                                                                  Йорданка Чолакова,  гр. Златарица

Прясна питка за Бъдни вечер с мая

Необходими продукти: 700 гр. брашно, 425 мл вода,2ч.л сол, 7 гр. суха мая

Брашното леко се затопля във фурната и се поръсва солта. Разтваряме маята в топла вода. Към нея постепенно се добавя брашното  и месим, докато се получи меко и еластично тесто. Слага се в намаслена купа, покриваме с кърпа и изчакваме 30 мин. да втаса. Оформяме тестото в подходяща форма/ по желание правим и украса/, покриваме с кърпа и изчакваме още 30 мин. Пече се на 200 – 250 градуса за 30 минути.

                                                                                         Мария Георгиева Радкова, гр. Златарица

 

 Пълнени сухи червени чушки с боб, зелеви сарми с булгур и лозови сарми с ориз

 

Необходими продукти: 10 сухи чушки, 10 листа от кисело зеле, десетина лозови листа 250 гр. ориз, /250 гр./ булгур, 1ч. ч зрял боб/предварително сварен/, стафиди/малко/, сол, 6 с. л. олио, 2 глави лук, моркови, черен пипер- млян, домати 4-5 лъжици, чубрица.

Начин на приготвяне: /Правя три плънки – с ориз, булгур, 500 гр. обелени и  настъргани сурови картофа и сварен стар боб,. Чушките предварително са накиснати, изцеждат се от водата. Зелевите листа/ лозови/ също са приготвени. Лукът се наситнява на дребно, слага се в сгорещено олио, моркова – нарязан – всичко се обърква на умерен огън.. Сипва се ориза/Булгура/, доматите, черен пипер, чубрица и се залива със топла вода. Отделно се запържват и настърганите картофи, подправките са същите. Ври десетина минути. Като изстине се пълнят чушките с картофи, зелевите сарми с завиват със зрелия боб, лозовите сърмички с останалия ориз или булгур. Зареждат се в тава или в гювеч,  заливат с вода или зелева чорба и се пекат 30 минути / в гювеча до час/ на 180 градуса.

                                                                                                        Мария Капарашева, Златарица

 

 

Постен боб за Бъдни вечер

Необходими продукти: 700 гр. зрял боб, 1 глава кромид лук, 1 морков, 1 червена чушка, около 100 мл. олио, сол червен пипер, джоджен 2 ч. л, 1-2 суп. лъж. брашно, щипка любов и желание яденето да е вкусно

Начин на приготвяне: Накисваме боба от вечерта в студена вода. На сутринта изхвърляме водата, изхвърляме водата и го сваряваме последователно в две води, които се изхвърлят. В тенджера, в която ще варя боба наливам вода, която е 2/3 повече от количеството на боба. Варя на тих огън около 20 мин.Когато зрънцата омекнат прибавям лука, ситно нарязания лук, морков, след 15 мин.добавям ситно нарязаната червена пиперка, солта пипера и джоджена.Прибавям 2лъж. олио и оставям да ври на слаб огън, за да могат подправката да си пусне аромата. Опитвам и овкусявам. Когато зрънцата на боба напълно омекнат  и зеленчуците се сварят – бобът е готов.

За да избегна застройката, 2-3 минути преди свалянето от огъня, размивам 2 суп. лъжици брашно и ги прибавям към бобената чорба. Бъркам, за да не се получат валкове. Последно прибавям още малко джоджен за свежест.                                                                                                  

                                                                                           Марийка Колева, гр. Златарица

 

Печена тиква

Необходими продукти: 2 кг тиква, 150 гр. захар

Начин на приготвяне: Тиквата се измива, почиства, нарязва на средни парчета, кората не се изрязва.

Тавата се насипва със захарта и  парчетата тиква се нареждат с кората нагоре. Налива се около ½ чаена чаша вода. Тиквата е сочна и си пуска сока при печенето.Като се позапече, парчетата се обръщат, за да се запекат  и отгоре.

                                               Марияна Дим. Топалова, гр. Златарица

 

 

Варено жито

Необходими продукти: 500 гр. грухано жито, 2л вода, щипка сол, до 200гр галета, счукани орехи – 1ч.ч, 1ч.ч.захар  и настъргана кора от лимон.

Начин на приготвяне: Житото и водата се възваряват заедно 30 мин. Веднага се сваля от котлона/печката/ и се завива с одеяло. Стои цяла нощ завито, а на сутринта се измива обилно, през гевгир, разстила се на памучна кърпа, месал до полусухо. Прехвърля се в тава и се обърква с галета, захар, орехи, лимоновите стърготини.

От готовото жито може да направите и с прясно мляко.

                                                                                            Йорданка Кожухарова, гр. Златарица

 

 

Вит тиквеник с богата плънка    

Необходими продукти: 300гр тиква  - почистена, 1 ябълка, 120 гр. захар/или на вкус/, канела, 1 ч. л, ванилия, кори за баница, грис ½ чаша, олио 60-70 мл, орехи 120 гр., пудра захар за поръсване.

Начин на приготвяне: Настърганата тиква поставям в съд и изварявам на огън, до промяна на цвета. Орехите се запичат в сух тиган и се накълцват. Корите се разстилат две по две, намазват се с олио, поръсва се леко захар, грис, орехи и готовата тиква. Навива се на руло и се подреждат в кръгла тава.Намазва се вития тиквеник с олио и се пече в предварително загрята фурна на 170градуса до златисто. Наръсва се с пудра захар и се завива с кърпа докато изстине.

                                                                         Димитринка Конакчиева, гр. Златарица

Да не забравяме да сложим на масата ошав, плодове, орехи, чесън, лук, зелева чорба с праз и суха, препечена, люта чушка.

 

К О Л Е Д А

            На  25 декември настъпва вълнуващата Коледа – най–любимият детски празник, на който всяко дете очаква Дядо Коледа и заслужения подарък. Той е своеобразно продължение на Бъдни вечер. Навред блестят  коледни украси и хората се готвят за празника. В този ден всички се стремят да бъдат всеотдайни, добри и милостиви. Възрастните хора знаят или разказват на малчуганите, че днес се е родил Божият син Иисус Христос и целият християнски свят празнува Рождество Христово.

Според народната традиция Коледа / Голяма Коледа , Божик, Божич / съдържа множество обреди и магически ритуали, свързани с осигуряването на семейното благополучие. Тези дни бележат края на постите и началото на т.н. Мръсни дни, които продължават до 5 януари.. Третият ден на Коледа и последният  празник в годишния календар е Стефановден. На трапезата трябва да се сложат гозби със свинско месо и изобилна храна. Отново се изричат благословии и благопожелания за здраве и щедра година.

Народната мъдрост повелява:

Ако ти писне ухото в първия ден на Коледа, ангел е минал покрай теб. Пожелай си нещо и то задължително ще се сбъдне.

Празничната трапеза: Задължително присъстват  коледния кравай, пита, баница и  ястия, приготвени от свинско месо – кървавица, свинско с кисело зеле, както и печена пуйка или кокошка,  коледни курабии, баклава, червено вино и много други вкусотии.

 

Коледна пита

Необходими продукти: Белтъците на две яйца, 1 с. л. сол, 1 с. л. захар,1 с. л. оцет, 1 пакетче мая, ½ кофичка кисело мляко и ½ кофичка топла вода.

Начин на приготвяне:  От изброените продукти се омесва меко тесто и втасва 30 мин. Правят се топчета, колкото малка ябълка и се нареждат в намаслена тава.  Отново втасване и след като малките питки изпълнят тавата се намазват с жътъците и 1лъж. кисело мляко. Отново втасва 5- мин. Пече се във фурна на 250 градуса за 30 мин.

                                                                                   Донка Янкова Василева, гр. Златарица

 

Кървавица

Необходими продукти: свинско месо, свински черен и бял дроб, сърце, двата бъбрека /изкиснати в  оцет/, сол, черен пипер, чубрица, чесън лук,  ориз

Начин на приготвяне: Пълнят се дебелите черва, предварително измити и изкиснати в прясно мляко с готовата плънка, завързват се краищата на червата  и се нареждат в тенджера на дъното на която има обърната чиния или венче, изплетено от лозови пръчки. Кървавицата се залива с вода, а като заври се прибавя сол, глава лук, черен пипер на зърна, бахар и дафинов лист. Варене – 1час.

                                                                                      Марияна Топалова, гр. Златарица

Каварма /по златаришки/

Необходими продукти: свински черен дроб и момици, 5-6 глави кромид лук, чубрица, черен и червен пипер, доматено пюре, чаша вино.

Начин на приготвяне: Нарязаният лук се задушава и се отнема от огъня. Ред е на почистените момици, които се пържат, докато се стопят. Прибавя се черния дроб, предварително нарязан на дребни парченца. Като поомекне се прибавя лука, сол, черния пипер, чубрицата и 1/3 от виното, домати/консерва или пюре 1 чаша/. Последно е останалото вино.

                                                                                  Стефка Николова, гр. Златарица                                               

 

Турска баница

Необходими продукти:300 – 400 мл. топла вода, 1 яйце, 1 с. л. оцет, 1 равна с. л. сол, щипка сода и около 500 гр. брашно до меко тесто.

Начин на приготвяне: Разделят се на 5-6 топки и всяка се разточва на кора, които се запичат на печката. Така приготвените кори могат да се приготвят на баница  в момента или остават за следващ път.

Плънка: сирене и краве масло – разтопено. Отделно се приготвя паничка с малко вода и краве масло/олио/.

Тавата се маже с масло и се редуват кора намазана с водата и краве масло и се наръсва със сирене и така до края. Последната се маже само с масло. Тавата се слага върху горещата плоча на печката, като се позапече се обръща върху сач и се връща в тавата за изпичане от другата страна. Изпечената баница се поръсва с вода и се задушава.

                                                                                               Ася Ахмедова, гр. Златарица

 

Свинско с кисело зеле в гювеч

Необходими продукти: свински гърди/ребра, вратни пържоли/, 1-2 малки кисели зелки, 1-2 стръка праз, съчетава се със зелето добре/,1 чаена чаша зелева чорба,4 с. л. свинска мас, 2 дафинови листа,2 ч. л. червен пипер, черен пипер и сол за посоляване на месото.

Начин на приготвяне: Овкусяваме месото със сол  и черен пипер, нарязваме в купа зелето на едри парчета, прехвърляме в тава. Нарязваме праза и прибавяме при зелето, объркване добре, поръсваме с червения пипер и го слагаме на бавен огън.На дъното на пръстения гювеч слагаме 2 пълна суп. лъжици мас и редим зеле и месо, подправяме с черен пипер и зелева чорба.Най – отгоре отново 2 лъжица свинска мас. Изпичаме го, като го слагаме в студена фурна за 2 часа на 150 градуса.

 

 

Коледни лунички

Необходими продукти: 2 яйца, 1 и ½ к. ч. захар, 2 с. л. мед и 2 ч. л. канела, 1 и ½ к. ч. олио, 1 ч. л. сода бикарбонат, прибавям ½ ч. л. кардамон и на върха на лъжичката индийско орехче, карамфил и джинджифил, брашно да меко тесто.

Начин на приготвяне: От продуктите замесваме тесто, престоява в хладилника 30 мин. Разточвам на кора с дебелина 1 см и режа с фигурки. Печене на 150 градуса  и внимавам да не потъмнеят. Украса по желание – шоколадова или белтъчна, за която са необходими 1 белтък, 150 гр. пудра захар, 1ч. лъжичка лимонов сок.Съхраняват се в метални кутии, в които има нарязани парчета ябълка.        

                                                                                                  Стефка Николова, гр. Златарица

 

 

Клин с картофи   

Необходими продукти: За тестото: 400гр брашно, 2 с. л. олио, 2 щипки сол,300 мл хладка вода, 4-5 капки оцет.

За плънката: 1кг картофи, сол на вкус, ½ к. ч. олио /може и сирене/

Начин на приготвяне: Замесва се меко тесто и се разделя на две топки, разточват се две кори. В намазана с олио тава се слага едната кора и върху нея се слага настърганите и овкусени със сол и олио  картофи /може да се добави и сирене/. Отгоре се слага другата разточена кора. Тавата се слага върху плочата на печката и се пече до готовност, обръща се от другата страна – да стане златисто червена. Отгоре се маже с краве масло.

                                                                                                Мария Ямакова, гр. Златарица                                                       

 

НЕКА МАГИЯТА НА КОЛЕДНАТА ВЕЧЕР ВЛЕЗЕ В ДОМА ВИ И ДОНЕСЕ ЗДРАВЕ, МИР И БЛАГОДАТ!

 

Н О В А  Г О Д И Н А

Нова година  се празнува вечерта на 31 декември срещу 1 януари. В този момент хората правят равносметка на старата, отминаваща година и си пожелават „нова година – нов късмет“. Това е втората от трите кадени вечери в българския бит. Първата е на Бъдни вечер, а последната е срещу Богоявление (Йордановден). Вярва се, че тамянът не само освещава блюдата, но и предпазва къщата от уроки, зли орисници, вещери и магьосници. След като се прекади масата, най-възрастният стопанин разчупва питката. Според традицията, ако парата се падне на него, той трябва да я носи винаги със себе си, за да има късмет къщата. Свещта, житото и орехите се прибират отново, за да се сложат за последен път на Йордановден. В полунощ препълваме чашите с пенливо шампанско, чукваме се за здраве и си честитим настъпването на Новата година. Пожелаваме си да е щастлива, здрава и успешна.

Новогодишната трапеза трябва да е много богата – задължително присъства баница с късмети, пита, пържоли, кюфтета, ястия с месо, баклава, жито, орехи, червено вино, шампанско и т.н. Слагат се и свещите, орехите и житото от първата кадена вечер.

Рано сутринта на първият ден от новата година идва следващата част от празника – сурвакането.

Сурва, сурва година,

Весела година!

 

 

Баница с късмети

Необходими продукти: 1 пакет готови кори,300 – 400 гр сирене, 5 яйца, 1 газирана вода, 200 мл олио, дрян с пъпки, наречени за фамилията, къщата, животните, 1 паричка/предаден обичай от родителите, паричката е с две дупчици и са завързани 2  червени кончета – от единия край на тавата до другия/.

 Начин на приготвяне: Корите да са четен брой, тавата се намазва с олио, подготвя се сиренето, разпределено за корите. Всяка двойка кори се намазва леко, наръсват се със сирене, поставят се клончетата дрян с пъпките /наречени, записани,, паричката в станиол – също/, завиват се на руло и се сгъва като хармоника, нарежда се в тавата. Най – отгоре се полива със сгорещена мазнина. Разбиват се яйцата с по – голяма част от  газираната вода. Пече се в предварително гореща фурна. След изпичане се наръсва с останалата газирана вода и се завива с кърпа.

                                                                                          Кети Косеркова, гр.Златарица

Баклава

Необходими продукти:1 пакет готови кори

За плънката: 200гр счукани орехи, 1 непълна ч. ч. захар, 1 ч.л.канела,3 с.л. разтопено краве масло. За сиропа:1и 1/2 ч.ч. захар, 2ч.ч. вода.

Начин на приготвяне: Корите се разделят на две части. Отделно се приготвя плънката от посочените продукти. Половината от корите се нареждат в тава, като върху всяка се ръси по малко мазнина. Слага се приготвената плънка и подреждането на корите продължава по същия начин.Баклавата се пече в предварително загрята умерена фурна. Като изстине се залива с горещия сгъстен сироп. Баклавата ще стане ароматна и не толкова сладка, ако към сиропа се прибавят няколко капки лимонов сок. Остава се да престои поне 5 часа, за да се напои добре.

                                                                                                        Донка Велчева, гр. Златарица

 

 

Баница с ориз  

Необходими продукти: 1 пакет кори/ може и домашно точени/, 500гр ориз/ предварително добре сварен/, 400 гр. сирене, 1 чаена чаша захар, олио за намазване на корите, 2 яйца.

Начин на приготвяне: Разбъркваме добре сварения ориз, захарта и натрошеното сирене. Всяка кора се намазва с олио и плънката се наръсва върху нея и така до края. Баницата се намазва с разбитите 2 яйца. Печене на 180-200градуса.

След като изстине, баницата  се залива с горещ захарен сироп.

                                                     Милена Муцева, гр. Златарица

 

 

Пържоли с гъби на фурна

Необходими продукти: Свински пържоли без кост, сол, черен пипер, сок от лимон, гъби печурки, 200 мл сухо бяло вино, 200 мл горещ зеленчуков бульон

Начин на приготвяне:  Свинските пържоли се поръсват със сол, черен пипер и сок от пресен лимон. Престояват час. Поставят се в намазана тава и се прибавят едро нарязаните гъби., Поръсват се с 1 суп. лъж брашно, налива се виното и зеленчуковия бульон. Тавата се завива с фолио и се пече на 180градуса до готовност. Маха се фолиото и пържолите се до запичат.

                                                                                                        Кети Косеркова, гр. Златарица

        

Разкрихме Ви скъпоценни парченца от мозайката на българската народна традиция, които носят в себе си и древните езически корени и православния християнски облик, и модерния блясък. Това са те – прекрасните, вълнуващи и жадувани коледни и новогодишни празници. Дни,  в които малки и големи са свободни от обичайните си делнични задължения. Дни, в които семействата се събират около богатата трапеза с пълни чаши в ръце, къщите са светнали и натежали от коледни украси, смях и добро настроение.

И най – важното – в сърцата на всички трепти вярата, че новата година ще донесе повече здраве, успех, радост… и нов късмет.

 

 

 

 

Над изданието работиха: Стефка Николова и Мария Павлова